Рейтинг теми:
  • Голосів: 0 - Середня оцінка: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
«Червоний голод. Сталінська війна в Україні» - нова книга Енн Епплбом (T)
#1
Голова ізраїльського Кнесету походженням з Чернівців, на якого Україна мала сподівання, нещодавно заявив - "Ізраїль ніколи не визнає Голодомор в Україні геноцидом".

На нещодавній зустрічі з американськими конгресменами П.Порошенко серед інших питань просив про визнання у Конгресі.

Московитсько-ізраїльська маріонетка Д.Трамп звісно не дозволить надати Україні серйозної американської зброї (бо Московщина і Путін - "понад усе"). Але Конгресові він не начальник, за сьогоднішніми обставинами навіть політичний противник.

Тож вчасний вихід книжки відомої американської журналістки може сприяти справі. Повідомлення про книжку й початок її обговорення в наступній публікації.
 
Роздратування голодом
Едвард Лукас - автор The Economist, старший віце-президент аналітич­ного центру CEPA
Український тиждень, № 35 (511), 31 серпня 2017-09-01
http://tyzhden.ua/Columns/50/199099
 
Чи був Голодомор геноцидом? Ні, відповідає сучасна Росія, вторуючи Радянському Союзу: Сталін занапастив багато людей, і той факт, що кілька мільйонів серед них були українцями, не стосується предмета розмови.
 
Натомість для України масове знищення своїх співвітчизників комуністичним режимом є як історичним фактом, так і визначальною рисою сучасної державності. Сталін не просто прагнув викорінити селянство (побожне, традиційне й за сутністю антирадянське) у колишній царській імперії. Йому було потрібно атакувати саме українську національну ідентичність, яка загрожувала самому наднаціональному фундаменту СРСР.
 
У своїй новій книжці «Red Famine» («Червоний голод. Сталінська війна в Україні») Енн Епплбом (зізнаюся, це одна з моїх найдавніших і найближчих подруг) детально розглядає й саме масове вбивство українців на початку 1930-х років, й історичні дебати, що вирують відтоді навколо цього явища.
 
Не розповідатиму багато про книжку. Але хотів би на цьому етапі акцентувати увагу, що Епплбом уже визнана як автор двох авторитетних праць з історії минулого століття. Праця «Gulag» («Історія ГУЛАГу») принесла авторці Пулітцерівську премію 2004 року, і в ній докладно, у науковому дусі, але водночас надривно розповідається про радянську систему рабських трудових таборів. А в «Iron Curtain» («Залізна завіса: Приборкання Східної Європи»), що опублікована 2012 року, описується хроніка післявоєнного загарбання радянською владою територій, які ми називали Східною Європою.
 
Обидві книжки отримали чимало критики від інших коментаторів, мовляв, Епплбом — боєць фронту холодної війни (хоча що в цьому поганого?). Вона порівнює злочини радянської влади зі злочинами нацистської Німеччини й вишуковує подібності; вона опонує західним історикам, які надто поблажливо критикують радянську систему, бо наївні або ж мають власні інтереси.
 
Підозрюю, «Червоний голод» викличе не менше роздратування. Перша рецензія в The Guardian австралійської дослідниці сталінської Росії Шейли Фіцпатрік продемонструвала, як тяжко представникам ліволіберального наукового мейнстриму миритися з конкуренцією. Професорка Фіцпатрік обурюється тим, що не знайшла своєї книжки в бібліографічному покажчику Епплбом. Вона не дуже переконливо доводить, що «Червоний голод» написаний на базі не оригінального дослідження, а численні посилання на архівні ресурси з боку Енн — це просто форма незрілого хизування. Найбільше вражає дивний висновок Шейли, нібито ретельний аналіз історіографії Голодомору в дослідженні спростовує думку про те, що це справді був геноцид.
 
Та це хибне тлумачення. Епплбом та її асистенти перелопатили архіви в пошуку першоджерел. У книжці авторка детально цитує ці джерела, навіть коли додатково посилається й на вторинні. Адже російські пропагандисти зазвичай стверджують, що Голодомор в Україні — це перебільшення, ба навіть вигадка.
 
Понад те, Енн досить аргументовано пояснює, що штучний голод в країні вписується у визначення геноциду. Після війни Радянський Союз завзято лобіював виключення з цього поняття убивств, вчинених із політичних міркувань, саме тому, що Кремль боявся: його звичка винищення опонентів могла підпасти під оригінальне визначення.
 
Книжка Епплбом була опублікована дуже вчасно — саме тоді, коли компетентний спеціальний представник держдепартаменту США з питань України Курт Волкер сказав, що його країна «серйозно обговорює» питання поставок українській владі «летального озброєння».
 
Ці дві теми — війни й голоду — пов’язані між собою. Режим, що стоїть на чолі Росії, неприкрито й систематично бреше про своє поводження із сучасною Україною після того, як вторгнувся в країну, окупував і розчленував її. Той самий режим неприкрито й систематично бреше про варварські дії своїх попередників в Україні. Ця брехня шокує. Але ще більше вражає те, що багато зовнішніх спостерігачів воліють радше доскіпуватися до деталей, ніж зосере­дитися на реальних питаннях — нинішньому імперіалізмі й масовому вбивстві людей у часи Голодомору.
 
*
Відповісти


Схожі теми
Тема: Автор Відповідей Переглядів: Ост. повідомлення
  Bob Woodward "Fear" (книга про Трампа) Torr 0 364 08-09-2018, 22:39
Ост. повідомлення: Torr
Information Культова книга про укрсучполітику тепер доступна в електронному вигляді (л) Slavix 0 363 06-07-2018, 10:50
Ост. повідомлення: Slavix
  Нова поштова марка у Нідерландах ... hrushka 1 450 25-06-2018, 16:00
Ост. повідомлення: hrushka

Перейти до форуму: