Рейтинг теми:
  • Голосів: 0 - Середня оцінка: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Бедлам [Bethlem Royal Hospital]
#1
Бедлам
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Бедла́м (англ. Bethlem Royal Hospital) — відома назва лікарні для психічно хворих в Лондоні. Заклад безперервно існував протягом декількох століть.

Зміст

1 Історія назви
2 Заклад
3 Після французької революції
4 Джерела

Історія назви

Назва походить від слова Віфлеєм, з англійської — Бетлем. На цьому місті в Лондоні колись був монастир ордена Віфлеємської зірки. Від скорочення і пішло слово Бетлем — Бедлам.
Заклад

Бедлам — назва шпиталю, що був при монастирі ордену Віфлеємської зірки. Там утримували психічно хворих і блаженних. Заклад існував протягом декількох століть.

Бетлем зробили частиною міста Лондон з 1247 року. З 1330 року тут розташували шпиталь, а з 1377 року сюди почали звозити психічно хворих. Умови утримання були дикі: енергійних чи суспільно небезпечних божевільних кували у кайдани і кріпили до стін чи підлоги, з відділення божевільних зробили аттракціон, сюди дозволяли приходити усім бажаючим на своєрідні екскурсії. Аби зацікавити відвідувачів, їм дозволяли приносити довгі жердини і цькувати хворих у їх клітках. Жорстокість відвідувачів була відображенням жорстокості суспільного устрою, де землевласники зганяли селян з земель, збільшуючи кількість жебраків і безпритульних. Піратство в Британії оголосили гідним джентльмена бізнесом, а аристократія вступала з піратами-британцями у зговір. Падіння моралі було таким значним, що частина британців — піратів тікала з країни, переходила у магометанство і починала грабувати англійські ж поселення. Захоплених англійців продавали у рабство, чоловіків — на галери гребцями, жінок — у мусульманські гареми. Аби якось завадити проблемі, в англійських церквах розпочався збір коштів на викуп полонених у мусульман.

Шпиталь для психічно хворих Бедлам став сумно відомим жорстоким поводженням з утриманими. В 18 столітті з утримання хворих зробили невеликий бізнес і показували божевільних за гроші. Вхід був вільним у перший вівторок кожного місяця. Кількість відвідувачів шпиталю Бедлам у 1814 році сягла 96.000 .
Після французької революції

Французи на хвилі демократизації звичаїв в часи французької революції 1789—1793 років провели реформи утримання божевільних, яке стало гуманнішим (відмова від тортур, примусове обливання холодною водою, відмова від кайданів для спокійних та інше). Ці реформи перейняли і в Британії у 1813 — 1814 роках. Вибудували зразковий шпиталь, де утримання хворих було поліпшене на зразок французьких настанов.
"All Safety Rules Are Written By Blood"
Відповісти


Перейти до форуму: