Рейтинг теми:
  • Голосів: 0 - Середня оцінка: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Винятки в узгодженні іменників із числівниками
Н.в. дівчина (од) - дівчата (мн)
Р.в. дівчини - дівчат
Н.в. з числівниками 2,3,4 дві дівчини
Н.в. з числівниками 0,6,7... десять дівчат
Р.в. з числівниками 2,3,4 двох дівчат...

Н.в. людина (од) - люди (мн)
Р.в. людини - людей
Н.в. з числівниками 2,3,4 два чоловіка
Н.в. з числівниками 0,6,7... десять чоловік
Р.в. з числівниками 2,3,4 двох чоловік чи людей ???...

Оскільки зі збірними числівниками людей, а в родовому відмінку троє - це трьох, то думаю, що двох, трьох... людей правильно, як і двох дівчат, тобто з числівниками в родовому відмінку форми зберігаються такі, як і в родовому відмінку множини іменника без жодних числівників.

Іменники чоловічого й середнього роду матимуть наголос, як і без числівника.

ВідрО, вІдра, два відрА, вІдер, двоє, двох вІдер.
Торт, тортИ, два тОрти, тортІв, двоє, двох тортІв.

А ось що робити з наголосом іменників жіночого роду?!!

КопІйка, копійкИ, копійОк, дві копІйки, п'ять копІйок, двох ?копІйОк?, двом ?копІйкАм?, двома ?копІйкАми?, (на) двох ?копІйкАх?.
ПІсня, піснІ, пісЕнь, дві пІсні, п'ять пІсень, двох ?пІсЕнь?, двом ?пІснЯм?, двома ?пІснЯми?, (у) двох ?пІснЯх?

Які наголоси мають бути в словах, виділених знаками питання?
Відповісти
Привіт, Романе-новаче. Ну шо тобі сказати? На твою замітку напрошується не така шоб там абияка відповідь. Хоча ти й проявляєшся як не дуже старанний шукач знання, який полюбляє щось запитувати, та не дуже любить системно мізкувати. У попередній відповіді тобі була добра порада п'ять чи десять разів перечитати відповідь пану Грушці, але тобі те байдуже.
1.Слово "винятки", на наш погляд, є прикладом нашої деградації, нашого виродження. Колись було нормальне слово "вийнятки", але тепер його вживають лише останні з могиканів. Кожен же вибирає по собі -- жінку, і дорогу, і собаку...
2.Коли ти пишеш то "з чисельниками", то "з числівниками", то тим показуєш, що тобі... ні гори, ні низу...
3.Про людей. Є чоловіки й жінки. Є люди. І є людство. Кожне з цих слів має свою міру узагальнення. Колись, до деградації, людей рахували подушно: одна душа, дві душі, двісті дев'яносто вісім душ на облавку... Сучасна ж "вищоосвічена" козлота рахує не душі, а збірне поняття -- "людей", які, природньо, до подушного обліку не надаються
4.Ти либонь хотів сказати "десять чоловіків",  якщо говориш Мовою, а не одночасно вінегретом Мови і язичія? Хоча зрідка трапляється й раритетна форма "десять чоловіка".
5.фєдя якщо тортів два, то буде "два торта", бо Мова наша природня.
6.У Мові (ми відрізняємо її від язиків) є сильна тенденція у множині (та ще деінде) наголошувати останній склад: сини, доньки, мами, тата, діди, баби, дядьки, тітки, пани, пані, учні... Сюди ж лягають і твої пісні й копійки...
І ще таке: і в місті, і в селі  ти можеш почути "корови", "машини"... Але в селі ти також можеш зустріти природнішу форму "корови", "машини" у мовленні останніх з могиканів...  І про Шевченка там згадають як про Тараса, а не Тараса...
Глупці з брудною водою виплеснули дитя: демонтуючи СРСР -- демонтували соціалізм, курви! Так сказали б і Бандера, й Че Гевара...
Відповісти
Щодо чисельників погоджуюсь, хоча ви бачили, що я всюди писав числівників, а це була просто механічна помилка, проте дякую за виправлення.
По-перше, не пишіть мені "Фєдя", тому що ви самі неправі. Ви пишете мені 2 торта. Яких торта? Чому ви ставите родовий відмінок, наближуючи нашу мову до російської? Невже ви не знаєте, як двоїна вплинула на узгодження іменників із числівниками? Тут же не змінилася основа слова, тому ми не можемо використовувати родовий відмінок однини, так само тут не йдеться про приблизну кількість, чи не так? Чому ви виділяєте слово "природньо", якщо такого слова в українській мові немає, чому ми повинні повертатися до часів, коли говорили вийнятки, якщо мова розвивається і спрощується? ТарасА чую часто: якщо прізвище Тарас - тоді будь ласка, але якщо це ім'я, то не можна змінювати наголос при його відмінюванні (хіба в кличному відмінку). Я запитував, щоб дізнатися не те, що ви мені написали.
Що я повинен був перечитати пану Грушці? Не зрозумів.
Відповісти
Романе, і про "два торта", і про те, що ти либонь не зрозумів, можеш почитати у темі "Форуми Майдану?" кількома рядками нижче. 2.Якщо тобі відомо, що наша цивілізація і Українське суспільство вцілому тупо деградує, то наївно гадати, що найбільша її цінність -- Мова-розум -- розвивається. Якби це було так, не було б в суспільстві найстрашнішої інтелектуальної проблеми, не тягали б ми на цьому №1 в Україні Форумі мордою об асфальт кодло найвищих офіційних мовознавців НАНУ, на що жодна собака з цього кодла не те що не гавкне, навіть не писне (не писне). Якщо суспільство пише "два торти", то  куди йому вже до "вийнятка"?
Глупці з брудною водою виплеснули дитя: демонтуючи СРСР -- демонтували соціалізм, курви! Так сказали б і Бандера, й Че Гевара...
Відповісти

Перейти до форуму: