Рейтинг теми:
  • Голосів: 0 - Середня оцінка: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Донецький рух за збереження цілості української території на етнічних землях у 1917р.
#1
Надія УКРАЇНЦІВ «Однині самі будемо творити наше життя» на етнічних землях, що була проголошена в Першому Універсалі Центральної ради від 10 червня 1917р. як завжди нівелювалась зазнавала корекції під тиском загально російських проблем і обставин. По злій волі перша збройна спроба більшовиків перехопити владу 3 – 4 липня в Петрограді , завдала шкоди не тільки їм, а й українській справі. Після ліквідації більшовицького повстання, окрилений перемогою, новий коаліційний уряд Росії, на чолі якого став Керенський, значно поправішав і в національному питанні зайняв тверду центриську позицію.
Комісія уряду Керенського видає "Тимчасову інструкцію Генеральному секретаріату Тимчасового уряду на Україні, за яким його компетенція поширюється всього лише на 5 губерній: Київську, Волинську, Подільську, Полтавську, Чернігівську. Поза межами України залишилися Херсонщина, Харківщина, Катеринославщина і Таврія (без Криму). Число Генеральних секретарів скорочувалось з 14 до 9. Анти українська поведінка петроградської влади зустріла в Україні і на Донеччині масовий опір. Так, газета "Голос робітництва Катеринославщини" повідомив: "12 серпня 1917-го року на руднику Терещенка Бахмутського повіту відбувся мітинг. Народу було 400 душ, прийшли робітники і інших рудників. Заслухали доповідь Т.П.Костенка про домагання українського народу, про Центральну Раду і відношення до неї Тимчасового уряду. Ухвалили: 1. Вітати Центральну Українську Раду. 2. Протестувати проти того, що Катеринославщину вилучено з територіальної автономії України.
Газета "Земля і воля" №30 від 29 серпня 1917-го року писала: "Відбулося віче на руднику Пшеничного Бахмутського повіту. Робітники дуже задоволені, що вони, нарешті, почули про Україну від українця, а то їм вже встигли наказати, що українці вороги "Онії" хотять окремого президента, що будуть державні кордони і т.і. Заслухавши доповідь ухвалили: "1. Протестувати проти виключення Катеринославщини з меж України. 2. Щоб вся земля на Україні з лісами, водами, вугільними, соляними, залізними рудниками перейшла в Український національний фонд без викупу з фабриками та заводами. 3. Українізацію війська продовжити, щоб українці з'єднались в одну армію. 4. Центральну Раду визнаємо найвищим урядом для України, а розпорядження Тимчасового уряду виконуємо тільки тоді, коли вони передані Генеральним секретаріатом. 5. Щоб правління рудника асигнувало грошей на українську читальню при школі".
Як надруковано в газеті "Дрібниця" від 16-го вересня 1917-го року, робітники Шмаківського руднику Донецького металургійного товариства, на загальних зборах 22-го серпня винесли протест проти поділу Тимчасовим урядом України на дві частини і висловили довір'я Центральній Раді, як дві різниці волі всіх народів України. І про це ж газета "Селянський союз" №37 ст.3: "Товариство "Просвіта" у селі Верхньому Бахмутського повіту на загальних зборах 25 серпня ухвалила резолюцію з протестом проти шматування України". Подібні акції протесту з аналогічними резолюціями відбулися в с.Дебальцеве Олексієвського повіту.
Дуже змістовний протест друкує газета "Нова Рада" від 29 серпня під заголовком "Голос людності": "Бахмутська українська повітова Рада протестує проти вилучення Катеринославщини з автономної української території. Поступитися в цій справі не можна і ми будемо продовжувати революційно-національну боротьбу за волю наших степів, политих кров'ю наших дідів-запорожців до цілковитої перемоги". Та ж столична газета за №160 в жовтні 1917-го року публікує протести: "Загальні збори "Просвіти" села Покровського на Катеринославщині наслав рішучий протест поділу України. Волосний схід Любимівської волості Катеринославщини проти поділу України".
Відповісти


Схожі теми
Тема: Автор Відповідей Переглядів: Ост. повідомлення
  Невідомі "герої" української історії Киянин 2 1929 02-09-2013, 21:48
Ост. повідомлення: Киянин

Перейти до форуму: