Рейтинг теми:
  • Голосів: 1 - Середня оцінка: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
корисний досвід для любителів рейтингів (л)
як саудівці накручують собі наукометричні рейтинги
http://www.theaustralian.com.au%2Fhigher-education%2Fsaudis-recruit-to-hijack-rankings%2Fstory-e6frgcjx-1226305563023&ei=0VWdT6LmKpDtsgbN-IhT&usg=AFQjCNHPj8tVIVSNSSylpjByWO8whObtBQ

найрейтинговішим людям пропонується купа грошей за умови дописування саудівських універів як других афіліейшн

Saudis recruit to hijack rankings
BY: JULIE HARE, HIGHER EDUCATION EDITOR From: The Australian March 21, 2012 12:00AM

THREE Australian researchers are among a who's who of international talent to have accepted generous contracts with a Saudi Arabian university.
King Abdulaziz University lists 107 "distinguished scientists" on its website, 60 of whom reportedly signed contracts of affiliation with the university last year.
See the list of KAU's distinguished scientists.
As Science magazine reported in December, 60 of the world's most eminent and highly cited researchers had been approached by KUA with offers of $US72,000 ($68,000) salary, research grants and PhD students.
In return, the researchers needed to commit to spending four weeks a year at the university and agree to add it as a second affiliation to their name on Thomson Reuters ISI list of highly cited researchers.
Відповісти
Ну, чіткої границі де закінчується законний підхід, і починається маніпуляція немає. Вони дають зарплату, гранти, аспірантів, вчені проводять якийсь час в університеті. Я знаю деяких європейських зірок, які майже так само "працюють" в американських університетах.
Відповісти

Схожі теми
Тема: Автор Відповідей Переглядів: Ост. повідомлення
  Трохи про мій особистий досвід викладацької роботи в університетах США (л.) gvp 0 964 02-12-2016, 00:27
Ост. повідомлення: gvp
  Світовий досвід реформування науки Киянин 18 3541 26-08-2013, 19:16
Ост. повідомлення: Киянин

Перейти до форуму: