Рейтинг теми:
 • Голосів: 0 - Середня оцінка: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Масть коня(і кобили)
#1
Thumbs Up 
Вікіпедія(укр). [Зображення: arrow-down.png]

Масть коня́ — тип забарвлення волосяного покриву, шкіри і очей коня, зумовлений певним поєднанням пігментів та їх розподілом на тілі тварини. Є однією з основних індивідуальних ознак, як успадковується і передається згідно законів генетики. Якщо коні мають однаковий колір шерсті, але різний колір шкіри і очей, або ж однаковий колір шерсті на тулубі, але різний на гриві і хвості, то масть їх може бути різною. Водночас, відтінки однієї і тієї ж масті можуть сильно варіювати: наприклад, шерсть ясно-буланого коня має палевий або піщаний колір, хоча найтемніші відтінки буланої масті можуть наближатися до темно-бурого і навіть чорного кольорів.

Основні масті
Для коней ще з часів Гіпократа прийнято виділяти чотири основні масті на основі фенотипу:
[Зображення: 150px-Nickel_de_Vives.jpg]
[Зображення: 150px-Pernod_Al_Ariba_0046b.jpg]
[Зображення: 160px-Zafira_Al_Saida_0001.jpg]
[Зображення: 170px-Robe_grise-1-.jpg]
Ворона масть
Гніда масть
Руда масть
Сіра масть
Решту мастей прийнято вважати похідними від цих основних чотирьох. Проте з 20 століття прийнято класифікувати масті на основі генотипу[2 1]: ворона, гніда і руда. Інші класифікації вирізняють лише дві основні масті[2 2] — ворону і руду.
Інші масті
Масті подаються відповідно до другого параграфу «Характеристика мастей» з «Інструкції з опису відмітин і прикмет коней», що вміщена в наказі № 496 «Про запровадження ідентифікації і реєстрації коней» від 31 грудня 2004 року[2 3] Міністерства аграрної політики України, а також з посилань на іншомовні джерела.

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%...vanner.jpg
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%...Ebbs_3.JPG
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%...hengst.jpg
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%...ayMare.jpg
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%...stival.jpg
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%...ce.arp.jpg
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%...0422P1.jpg
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%...rie%29.jpg
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%...otter.jpeg
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%..._horse.JPG
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%...vanner.jpg
Масть
Опис
Примітки
[Зображення: 150px-Bridon_Belfrey%2C_RID%2C_Irish_Dra...allion.jpg]
Ворона масть
[Зображення: 153px-Mishimala_forma_d%27un_sentit.jpg]
Ворона масть в засмагу
Рівномірне чорне забарвлення голови, тулуба, кінцівок, гриви і хвоста. Зустрічаються:
 • ворона в сивині, коли серед чорного волосся рівномірно розподілені білі волосини, але ця сивина з віком не змінюється і не переходить у сіру масть.
 • ворона в засмагу, коли кінці чорних волосинок на тілі коня мають рудувате забарвлення.
 • ворона, яка не вигоряє.
Ворона масть стає "в засмагу" від сонця і зміни погоди. Такі лошата, як правило, народжуються попелястими, але бувають темно-гнідими або бурими, а дорослі коні вигорають в різному ступені і рідко зберігають насичений чорний колір. Щоб відрізнити ворону в засмагу масть від темно-гнідої, потрібно подивитися на ніс коня і область навколо очей, якщо в цих місцях шерсть рудувата, то масть темно-гніда або каракова, в той час як чорна шерсть властива тільки вороним коням, оскільки шерсть на голові коня майже не схильне до знебарвлення, ніж шерсть на тулубі. Будучи дорослими, вороні в засмагу коні іноді вигорають незалежно від погоди, і зазвичай вороне лоша стане вороним з підпалинами на нижній частині тулуба.
Вороні коні, які не вигоряють, змінюють забарвлення тільки в особливо несприятливих умовах, а лошата такої масті народжуються димчастими або вороними з синюватим відливом.
Ворона масть зустрічається в більшості порід і в деяких породах є єдиною, наприклад, у фризької (хоча дуже рідко зустрічаються руді фризи). У кладрубської породи є тільки дві масті - ворона і сіра. Деякі породи спеціально були виведені без вороної масті, наприклад, суффольський ваговоз.
англ. Black
фр. cheval moreau
нім. Rappe
ісп. caballo moro
яп. 黒毛, 青毛
[Зображення: 150px-Avenger_-_Westphalian_horse.jpg]
Руда масть
[Зображення: 155px-Chestnut_Paso_Fino.jpg]
Бура масть
Рудою називають масть з рудим забарвленням тулуба, гриви і хвоста, відтінок буває різним - від дуже світло-рудого до дуже темно-коричневого, майже чорного. Грива і хвіст рудого коня зазвичай того ж забарвлення, що і тулуб, іноді вони світліше або темніше. Зрідка тулуб, грива і хвіст бувають дуже темно-коричневого, але не чорного кольору. Для того, щоб не сплутати такого коня з гнідим, варто подивитися на його ноги: якщо вони не чорні, то кінь рудий.
Руда масть з освітленим захисним волосом (світлими гривою та хвостом) зустрічається досить часто, і таких коней також часто плутають з ігреневими. Проте кінь рудої масті відрізняється більш темною головою, і його грива і хвіст в залежності від пори року буде змінювати відтінок, в той час як у ігреневого коня волосся на гриві та хвості одного відтінку цілий рік.
Темні відтінки рудої масті прийнято називати бурою мастю, якщо добре придивитися до такого коня, можна помітити, що на тулубі у нього є значна домішка дуже темного волосся, проте в гриві і хвості найтемніші волоски все ж будуть темно-коричневими, а не чорними.
Існує рідкісна, дуже темно-бура масть, яку легко сплутати з вороною, бо кінь виглядає майже чорним, проте генетично він рудий. Така масть характерна для коней породи морган, і відрізнити такого коня від вороного можна тільки за допомогою генетичного аналізу на ген рудої масті.
англ. Chestnut, Sorrel, Liver chestnut
фр. alezan
нім. Fuchs, heller Fuchs, Dunkelfuchs
ісп. alazán
яп. 栗毛
[Зображення: 158px-Haflinger_Westfalensonne_und_Almfee.JPG]
Ігренева масть

Темно-ігренева масть
Ігреневими називають коней з рудим забарвленням тулуба (відтінки бувають різні - від світло-рудого до шоколадного) і білими гривою і хвостом. Найтемніші волоски гриви і хвоста ігреневої масті коричневого кольору, нижня частина ніг руда або має білі відмітини.
З ігреневою мастю можна переплутати руду з освітленим захисним волосом. Є думка, що, оскільки у деяких рудих коней на сонці вигорає покривний волос (шерсть на тулубі), але на голові це відбувається рідко, то руда зі світлими гривою і хвостом відрізняється від справжньої ігреневої масті темнішою головою. Однак слід зазначити, що в точності невідомо, що саме освітлює гриву і хвіст рудих і ігреневих коней. До того ж в деяких мовах, зокрема, в англійській ігренева масть не відділяється від "освітленої рудої".
Ігреневу масть також плутають з темно-соловою, проте для солової масті, як правило, характерний кремовий відтінок тулуба.
Існують породи, для яких характерна тільки ігренева масть - це хафлінгер, американська бельгійська порода та рідкісна порода ваговозів - темний лісовий кінь (Schwarzwälder Kaltblut з німецької).
англ. Chestnut with flaxen mane and tailнім. Lichtfuchs
яп. 尾花栗毛

Світло-гніда масть

Гніда масть

Темно-гніда масть
Колір тулуба, шиї, голови рудий, коричневий різних відтінків (від світлого до дуже темного, темно-коричневого кольору), колір нижньої частини ніг (від копита до зап'ястя і скакального суглоба, іноді вище), гриви і хвоста чорний. Якщо придивитися до гнідого коня, можна помітити, що на тулубі також присутня незначна домішка чорних волосків. У гнідих лошат бувають світлі ноги, які темніють з віком. Розрізняють такі масті:
 • світло-гніда;
 • гніда;
 • темно-гніда.
англ. Bay, Dark bay, Blood bay
фр. cheval bai
нім. Brauner
ісп. bayo
яп. 鹿毛

Каракова масть
Чорне забарвлення голови, тулуба, кінцівок, гриви і хвоста, але з рудими підпалинами на кінці морди, за ліктями і в паху. Підпалини чітко виділяються на чорному тлі, вони мають бути вираженого рудого кольору, що є головною відмінністю каракової масті від темно-гнідої, у якої можуть бути такі підпалини, але вони коричневі або темно-коричневі.
англ. Seal brown
фр. cheval bai brun
нім. schwarzbraun
ісп. bayo prieto
яп. 青鹿毛

Світло-солова масть

Солова масть

Темно-солова масть
Солова масть - це золотаво-жовтий (від світло-піщаного до темно-коричневого) колір голови, тулуба, кінцівок та білий колір гриви і хвоста. Іноді зустрічаються дуже світло-солові коні, тулуб яких має майже кремовий колір, таких коней можна сплутати з ізабелловими, але їх головна відмінність від ізабеллових - темна шкіра і темні очі. Темно-солових коней часто плутають з ігреневими, для остаточного визначення масті краще зробити генетичний аналіз на наявність гену солової масті.
Солові коні досить часто народжуються дуже світлими, майже білими, у таких лошат рожева шкіра, яка з часом темніє. Очі, як правило, карі, як у більшості коней, і лише зрідка вони можуть бути світло-коричневими, бурштиновими.
Зустрічається також золотисто-солова масть, особливо в породної групи коней паломіно і кінскі.
англ. Palomino, Sooty palomino
фр. cheval aubère
нім. Semmelfalbe, Palomino
ісп. isábela
яп. 月毛

Світло-булана масть в яблуках

Булана масть

Золотисто-булана масть

Темно-булана масть
Буланими називають коней з піщано-жовтим забарвленням тулуба і чорними гривою, хвостом і нижньою частиною ніг, темною шкірою і карими, іноді бурштиновими очима. Зустрічаються різні відтінки буланої масті - від сіро-жовтого кольору тулуба, майже білого (світло-булана), до брудно-жовтого, майже темно-коричневого (темно-булана). У буланих коней часто спостерігаються яблука і золотистий відлив шерсті. Нерідко нижня частина ніг не чорна, а темно-коричнева.
Подібна до гнідої, але тулуб, шия, голова пісочного кольору різних відтінків, на хребті часто темна смуга — ремінь, проте слід відрізняти такий ремінь від ременя саврасої масті.
Золотисто-булана масть характерна для ахалтекінських коней. Серед представників білоруської упряжної породи нерідко зустрічаються світло-булані коні зі світло-сірим, майже білим забарвленням тулуба.
англ. Buckskin, Sooty buckskin
фр. isabelle
нім. Falb
ісп. isábela
яп. 河原毛

Попелясто-ворона масть
Попелясто-вороним називають коня у якого м'яке димчасто-буре забарвлення шерсті від самого світлого відтінку до темно-кофейного. Таке забарвлення рівномірне по всьому тулубу, різниці між головою і шиєю практично немає, на відміну від вороної "в засмагу". Волосся на гриві та хвості може бути як світлим так і темним, іноді з домішкою світлого волосся. Очі попелясто-вороного коня можуть бути горіхового кольору, з цієї причини в Великобританії цю масть називають "вороною з жовтими очима". Генетично подібна до солової та буланої, проте попелясто-ворона масть на основі вороної масті, в той час як у солової вважають основу рудою, а у буланої основа гніда.
В документи попелясто-ворону масть в Україні не записують, тому солове, булане потомство від вороних чи бурих на вигляд кобил може збити з пантелику. Таким чином якщо вороний або бурий кінь дає буланих або солових лошат від коней гнідої, вороної, каракової або рудої мастей, то він попелясто-вороний.
Лошата попелясто-вороної масті народжуються схожими на вороних, тобто попелястими, іноді з сріблястим відтінком або кольору какао. Також помічено, що у лошат попелясто-вороної масті досить часто присутні "несправжні тигрові смуги". Очі у лошат темно-сині, вуха нерідко освітлені зсередини, і мають виражене чорне окантування. В період першої линьки попелясто-вороні лошата досягають максимальної освітленості, а потім темніють до остаточного визначення відтінку.
Попелясто-вороних коней багато в ахалтекінській породі і породі морган. Також може зустрічатися в будь-якій породі, де є солова, булана, ізабеллова масті.
англ. Smoky black

Ізабеллова масть
Ізабеллова масть має світло-бежевий колір або колір топленого молока на тулубі, гриві та хвості. Відтінки варіюються від майже білого до соковито-жовтого, кольору ряжанки або рожевого, грива і хвіст бувають як одного відтінку з тулубом, так і світліше, і темніше його, залежно від основної масті. У коня ізабеллової масті шкіра рожева, очі блакитні.
Довгий час ізабеллову масть вважали білою, або альбінізмом, але вона ні в якому разі не є білою. Зверніть увагу, у таких коней чітко видно білі відмітини на морді і ногах.
англ. Cremello, Perlino, Smoky cream
яп. 佐目毛

Темно-сіра масть

Червоно-сіра масть

Червоно-сіра масть в яблуках


Сіра масть у яблуках

Сіра масть в гречку

Світло-сіра масть
Утворюється волоссям білого кольору та основної масті, яка була при народженні. Коні сивіють з віком, причому посивіння починається з голови. У старих коней по тулубу часто проступає «гречка» — невеличкі плями чорного, коричневого, рудого, жовтого кольору (залежно від того, яка масть була при народженні). Шкіра у сірих коней зазвичай темна, але у деяких поряд з посивінням волосяного покриву зустрічається вікова депігментация шкіри. Деякі варіанти сірої масті:
 • темно-сіра;
 • сіра «у яблуках»;
 • червоно-сіра (коли кінь при народженні був гнідої або рудої масті);
 • сіра в гречку;
 • світло-сіра.
Посивіння може початися в різному віці. Воно завжди починається з голови, зазвичай навколо очей з'являються світлі кола. Іноді поряд з цим приблизно з тією ж швидкістю починається посивіння на крупі.
Посивіння відбувається в кілька етапів, і тривалість кожного з них індивідуальна для конкретного коня. У деяких арабських коней є тенденція до дуже швидкого посивіння, в той час як багато першеронів сивіють повільно. У американських мініатюрних коней були випадки, коли лоша починав сивіти ще в утробі матері і з'являвся на світло вже зі значною домішкою білого волосся. Помічено, що лошата, які з віком стануть сірими, в ранньому дитинстві мають дуже насичене забарвлення. Наприклад, у звичайних гнідих лошат світлі ноги, а сивіючі згодом гніді лошата народжуються з чорними ногами.
Темно-сірими називають коней на самому початку посивіння. Коли білих волосків ще небагато, а найбілішою є голова. Темно-сіра масть досить швидко переходить в наступну стадію - сірої в яблуках. Іноді шерсть темно-сірих коней відливає блакитним, що надає їм схожість з мишастою мастю, але темно-сіру масть можна легко відрізнити від мишастої за такими ознаками:
1. Для сірого коня найсвітлішою частиною тіла завжди буде голова, в той час як у мишастого голова одного кольору з тулубом або темна з "маскою".
2. У сірого коня відсутні "дикі відмітини", у мишастої ж вони досить чіткі і добре помітні.
3. Якщо придивитися, шерсть сірого коня є сумішшю білих і забарвлених волосків, в той час як у мишастого всі волоски попелясті і досить однотонного забарвлення для всього тулуба.
Якщо кінь має світлі яблука на темно-сірому тлі, то таку масть називають сірою у яблуках, такі яблука з'являються зазвичай в молодості і поступово стають світлішими. Зазвичай ця стадія припадає на вік від 4 до 12 років з різною тривалістю - зустрічалися сірі в яблуках коні у віці 15 років. Сіру в яблуках масть іноді плутають з сріблясто-вороною, але у сірого коня світла голова, у сріблястого голова темна або одного відтінку з тулубом.
Червоно-сірими називають сірих коней на основі гнідої масті. Кінь виглядає дійсно червоним, а з часом стає горностаєвого відтінку, такий кінь практично білий, але чорними залишаються ноги, грива і хвіст. Іноді можна зустріти термін "рожево-сіра" масть, це та сама червоно-сіра масть, але на рудій основі.
У сірого в гречку коня по шерсті розкидані дрібні руді або чорні цяточки. Іноді такі цятки локалізуються в певних зонах, але частіше вони рівномірно покривають все тіло. Деякі вважають, що за кольором "гречки" можна визначити основну масть коня, але наукового підтвердження цьому немає. Цю стадію проходять не всі коні. Сірих в гречку коней найбільше в арабській породі, нерідко їх сіру в коричневу або руду гречку називають "форелевою".
Світло-сіра масть - це остання стадія посивіння коней, кінь повністю білий, шкіра темна, тому помилково називати таку масть білою. Відрізнити допоможе колір шкіри, наприклад, у сірого коня кінець морди завжди чорний, тому що шкіра темна (за винятком відмітин або вітіліго), в той час як у білого коня шкіра рожева і ніс відповідно теж рожевий.
Сіра масть зустрічається майже у всіх породах. Ті породи, в яких немає сірої масті, зазвичай виводилися за наявності будь-якої однієї масті, наприклад, фризький, хафлінгер, суффольк і клівлендський. В арабській, орловській рисистій і андалузької породах сіра масть зустрічається часто. У деяких породах, наприклад, в породі морган, ахалтекинській, ця масть є рідкісною. У аборигенних породах, наприклад фіорд і вятський, ця масть не зустрічається або зустрічається дуже рідко, тому що таким коням важче маскуватися на місцевості. Цікаво, що сірі коні частіше за інших валяються в грязі, можливо тому що відчувають свою вразливість природними інстинктами.
англ. Gray, grey (Salt and Pepper or "steel" gray, Dapple gray, Fleabitten gray, Rose gray)
фр. cheval gris
нім. Schimmel
ісп. rucio rodado
яп. 芦毛

Гнідо-чала масть

Вороно-чала масть з "кукурузними плямами"

Рудо-чала масть
===============
Продовження статті див. в ВІКІПЕДІЇ(укр). "масть коня"
"All Safety Rules Are Written By Blood"
Відповісти
#2
http://www.agro.webfermer.org.ua/tvarynn...-konej.php

Забарвлення відіграє важливу роль у виживанні тварин. Тому для диких видів він схожий з відтінками середовища їх проживання (протекційний забарвлення). Наприклад, кулани, онагри, кіангі не володіють широкої "палітрою" мастей, але зате мають найрізноманітніші витончені відтінки основний, притаманною їм землисто-піщано-коричневого забарвлення. Масть також залежить і від природних умов, і від пори року. Вона визначається кольором шкіри тварини і покривають її волосся, довжиною вовняного покриву, розподілом повітря в порожнинах волосся.
Але чим більше окультурений вид, тим більше різноманітність у мастях, а, отже, і в зовнішньому вигляді тварин. Віслюки, перетворені на домашніх тварин і належать до різних порід, мають вже більш різноманітними намащуватися - чорна, біла, сіра, Ізюмова та їх відтінки. Нарешті, у коней, при безлічі їх порід, розрізняють кілька десятків мастей і відтінків.
Основними намащуватися коней здавна визнані чотири ворона, гніда, руда і сіра. Ще Гіппократ (460 - 377 м. р. до н.е.) визначав за ним якості коней. Комбінації цих мастей і їх відтінків утворюють інші масті.
Коні з незвичайним або екзотичним кольором і візерунками вовни зустрічалися на всьому протязі їх історії і не залежно від породи зазвичай високо цінувалися людиною. У недавні часи в деяких країнах для найбільш популярних з таких типів забарвлення були відкриті племінні книги, - і дехто з них тепер виступає претендентом на звання породи. Це такі типи як - Паламіно, аппалуза, пейнт і Пінто, кнабструп.
У літературі останніх років зустрічається вичленення вже 14-ти основних мастей (наводжу в алфавітному порядку) булана, бура, ворона, гніда, ігреневая, ізабелловая, караковая, мишаста, ряба, руда, Саврасов, сіра, солов'я, Чубар. Багато з них мають відтінки, тому в конярської практиці існують більше 30 назв мастей, не рахуючи відмітин.
Масті коней
 
Масть коня руда. Кінь рудої масті.
Однакова світло-або темно-руда забарвлення тулуба і ніг. Грива і хвіст, а також ноги нижче зап'ясть і скакальних суглобів і кінець морди світліше.
Відтінки: світло-руда, темно-руда


Вороная коня. Вороная масть коня.
Чорна забарвлення тулуба, ніг, гриви і хвоста.
Відтінки: ворона в засмагу
Кінці волосся з пориженіем, у зв'язку з чим забарвлення тулуба набуває брудно-бурий відтінок. Голова, ноги і хвіст чорні.


Сіра масть коней. Сіра кінь.
Забарвлення тулуба з суміші чорних і білих волосся. Поступово з віком вона світлішає. Розрізняють темно-і ясно-сірі масті. Ясно-сірі коні в старшому віці стають білими. 
Відтінки: світло-сіра, темно-сіра, сіра в гречку, сіра в яблуко
Сіра в гречку: У посвітлілими дорослих коней темні (чорні і руді) волосся утворюють по корпусу точкові цятки. Можуть бути сірі коні в чорній гречці і в рудої гречці.
Сіра в яблука: У дорослих коней на тулубі є більш темно забарвлені цятки, ніж основний волосся.
 
Гніда коня. Гніді масті коней.
Забарвлення тулуба і голови червоно-коричнева різних відтінків. Грива і хвіст чорні, з прімесио бурих волосся. На ногах нижче зап'ясть і скакальних суглобів перемежовується чорна і темно-бура забарвлення. На кінці морди, навколо очей і під черевом забарвлення світліше. Гніда кінь фото.
Відтінки: звело-гніда, темно-гніда


Караковая масть коня. Масть караковая.
Чорна забарвлення тулуба, голови і ніг з рудими підпалинами на кінці морди, навколо очей, під черевом і в пахах.


Бура масть коня.
Забарвлення від грязнорижей до каштанової. Грива і хвіст темніше тулуба, часто з домішкою чорного волосся.


Ігреневая масть коня. Ігреневая коня.
Шоколадна, часто в яблуках, хвіст і грива білі або димчасті (біле волосся з чорними)
Відтінки: темно-ігреневая 
Забарвлення тулуба близька до гнідий, але хвіст і грива білі або димчасті


Булана масть. Булана коня.
Жовтувато-золотиста або піщана різних відтінків (від близької до светлогнедой до майже білої) забарвлення тулуба і голови. Грива, хвіст і ноги нижче зап'ясть і скакальних суглобів чорні. По хребту може бути ремінь.
Відтінки: світло-булана, темно-булана


Солов'я масть коня. Солов'я коня.
Ті ж відтінки забарвлення тулуба, що і у буланій. Голова і кінцівки однаково пофарбовані з тулубом. Грива і хвіст пофарбовані так само або світліше (можуть бути білими).


Ізабелловая масть коня.
Похідна від Соловій масті. Одноколірна жовтувато-молочна забарвлення. Коні такої масті іноді мають сорочі очі.


Альбінос. Масть коня альбінос.
Білосніжна забарвлення волосся тулуба, ніг, хвоста і гриви за рахунок відсутності їх пігментації. Такі коні найбільш схильні до захворювань. Відмінна риса альбінізму - червоні очі.


Мишаста масть.
Відтінки: 
Світло-мишаста: Зольна забарвлення тулуба і голови. на кінці морди і під черевом посветленіе. У гриві і хвості разом з чорними темнобурие волосся. Низи ніг мають чорно-бурий відтінок Уздовж хребта ремінь.
Темно-мишаста: Забарвлення тулуба темна, кольору золи. Голова, грива, хвіст і ноги нижче зап'ясть і скакальних суглобів чорні. Уздовж хребта ремінь.


Ряба масть.
Відтінки: рудо-, гнідо-, ворон-і тд.
За основною небудь масті (рудої, вороною, гнідий і т. д.) розкидані великі білі плями. Ноги частково або зовсім білі.


Чубаров масть.
Відтінки: сіро-, гнідо-, рудо-Чубаров
По білій забарвленням тулуба розкидані темні плями (чорні або коричневі) або по темному корпусу білі плями.


Тигрова масть.
Похідна Чубаров масті. Теж саме, тільки за основною забарвленні тулуба розкидані темні смуги.


Чала масть коня.
Відтінки:
Рудо-чала: Голова і ноги руді, на тулубі за основною рудою масті рівномірно розподілені біле волосся. 
Ворона-чала: Голова, грива, хвіст і ноги чорні. По тулубу рівномірно розподілені чорні і білі волосся.
Гнідо-чала: Голова, грива, хвіст і ноги чорні. По тулубу рівномірно розподілені червоно-коричневі і білі волосся.


Саврасов масть коня.
Відтінки: 
Гнідо-Саврасов: Забарвлення тулуба, як у гнідому коні, але блякла. Грива і хвіст чорні з домішкою бурих волосся. На кінці морди, навколо очей і під грудьми і черевом забарвлення світліше. Ноги нижче зап'ясть і скакальних суглобів переміжної чорної і бурого забарвлення. По хребту ремінь, по лопатках можуть бути поперечні смуги. Часто спостерігаються поперечні темні смуги у зап'ясть і скакальних суглобів (зеброідность). 
 
Рудо-Саврасов: Забарвлення тулуба светлорижая, блякла. Як і у гнідо-Саврасов, на кінці морди, навколо очей, під грудьми і черевом забарвлення світліше. Грива і хвіст з рудих і бурих волосся. Ноги руді. Уздовж хребта ремінь. Можуть бути поперечні смуги на лопатках і зеброідность.
 
Масті коней в зоотехніці.
Перш за все, треба мати на увазі, що масть - це не просто колір або відтінок, а певне поєднання кольорів, тип забарвлення з певним характером розподілу пігментів.
Мастю коней називають колір шкіри і фарбування волосся. Якщо колір шкіри темний, то на ній зазвичай ростуть темне волосся, а якщо рожевий (вальний), то ростуть білі волосся і копита мають, світле забарвлення. Бувають винятки, наприклад світло-сірі коні часто мають темну шкіру.
Масть коней визначає пігмент меланін. Кількість пігменту залежить від співвідношення діоксіфеніланіна і ферменту шкіри. Чим більше організм продукує фермент (допаоксідази) при постійній кількості діоксіфеніланіна, тим сильніше забарвлене окреме пігментну зерно. Кількість пігментних зерен, що відкладаються в кожному волосі, і поширення пігментних плям в кірковій шарі можуть варіювати. Тип пігментації і його локалізація в тілі визначаються генетично.
Вікове посивіння волосся у коней викликається ослабленням пигментообразующих здатності шкіри. Крім пігменту на особливості мастей впливають вік, фізіологічний стан тварини і деякі інші фактори. Забарвлення коні сильно змінюється з сезоном року, залежно від кліматичних умов, умов утримання, годівлі, догляду, вгодованості і здоров'я.
Лошата народжуються з м'якою, кучерявою, товстої, "молочної" шерстю. Приблизно на півроку вони линяють, і первородний волосся замінюється волосом іншої якості і більш блідого кольору. Насамперед, світла шерсть показується на очних дугах, на скронях, щоках, вухах і поблизу кутів рота. Сірі коні народжуються темного забарвлення (вороною, гнідий, рудий). Вороні коні народжуються рудуватим або темно-мишаста, попелясто-сірими, "блакитними". З віком вони отримують більш чорний блискучий волосся.
Узимку фарбування коней робиться кілька світліше (виняток становить ворона масть), і більш матовою, ніж влітку. Особливо помітно це у якутських коней у зв'язку з рясно відростаючих у них пухом.
При хорошому годуванні і здоров'я коней містяться в теплому кліматі або в теплих стайнях при ручному чищенні покривний волосся робиться більш гладким, тонким, темним і блискучим. При недотриманні норм утримання і годівлі покривний волосся робиться тьмяним, матовим і скуйовдженим, що впливає не відтінок масті.
Стрижка коней робить кольорову масть світліше, тому що волосся у свого заснування мають більш світле забарвлення. Коні світлих мастей від стрижки і в період линьки темніють внаслідок просвічування темної шкіри.
Крім трьох основних відтінків мастей (світлого, темного, золотистого), коні мають і більш рідкісні: сріблястий, муаровий (з хвилястим відливом). Наприклад, сріблясто-сірий, ворон-муаровий.
На основної масті коней зустрічається сивина - по тулубу, на шиї, в пахах, у репіци хвоста і т.д. Підпалини - це посветления на гнідому, вороною, рудої масті на кінці морди (лисячий ніс), навколо очей, в пахах, на задній стороні стегна, вони зустрічаються досить часто. У коней аборигенних порід характерна наявність подласіни - це посветленіе низу живота. Ноги у коней нерідко більш прояснені, ніж корпус, особливо у сірих, бурих, рудих і гнідих коней.
Споконвіку в народі вважається, що вороні коні мають більш палким темпераментом, руді коні грайливі й хитрі, а кінь, у якого три ноги білі, неодмінно принесе господарю щастя!
"Білої і райдужної масті, а також кольору ранкової зорі" - такими побачили воїни Олександра Македонського коней Маргиани, стародавньої держави Середньої Азії. Здавалося б, райдужних коней не буває, але ж існують ще й "сині" коні, запитайте будь-якого араба: саме так вони називають сіру масть.
Але навіть при критичному погляді на подібні метафори "колірна гамма" коні вражає своїм багатством. Для позначення тільки основних варіацій і відтінків забарвлення коні повсякденного мови недостатньо, тут вжиті особливі назви, часом незрозумілі людині, не знайомій з миром коней.
Зустрічається у домашніх коней і зональна забарвлення, коли, наприклад, по спині проходить темна смуга (ремінь), а на кінцівках є зеброідние смуги.
Масть коней прямо не пов'язана з їх працездатністю і темпераментом, але все ж коні темних мастей часто виявляються витривалішими особин світлого забарвлення. Відзначаються здатність сірих коней до більшої жвавості, ніж темних.
У російської кавалерії аж до останніх днів її існування з мастю коні пов'язували їх темперамент. Руді вважалися самі палкими, а вороні - найбільш спокійними. Гнідих і сірих визначали як "середніх". Відомий російський ветеринарний лікар кінця XIX-початку XX століття В.Г. Оболенський пов'язував ці особливості нема з мастю власне, а з породами, для яких характерна та чи інша масть. Сьогодні вважається, що темперамент коні визначається типом вищої нервової діяльності.
Залишається, однак, фактом, що деякі масті служать сигналом про деяких захворюваннях. Так серед сірих коней частіше зустрічається захворювання меланосаромой ("чернетками"). Захворювання зустрічається у сірих коней не всіх порід, а головним чином у орловських рисаків, першеронами, арабських коней окремих ліній. Хвороба стійко передається у спадок і може проявиться в будь-якому віці. Сірі коні мають підвищену чутливість до деяких кормів, наприклад до гречаного соломі, конюшині, люцерні, що викликає у них алергічну реакцію у формі висипки.
Сонячні промені роблять більш сильну дію на шкіру позбавлену пігменту, ніж на темну. Пігмент темної шкіри грає роль перепони для променів сонця. Він поглинає і затримує тепло сонячних променів.
Білі відмітини на кінцівках коней хоча і надають їм чепуристість, але не зовсім бажані. Справа в тому, що велика кількість відмітин вказує на певну слабкість конституції, кістяка. Копитний ріг на ногах з білими мітками більше слабкий, пухкий, підданий наминкам, стиранню, ушкодженням, які ведуть до кульгавості. На таких кінцівках частіше з'являються "мокреци".
З давніх пір відомо, що тварина з білою або світлою шкірою ніжніші, ніж темношкірі. За повідомленнями В.Г.Оболенского, белорожденние коні, булані і ізабелловие, в молодості частіше й сильніше занедужують митому, а в зрілому віці - інфлюенцою, ніж коні з темною шкірою. Подібні явища пояснюються тим, що біла шкіра ніжніша, її капілярна мережа долее розвинена, фарбувальний пігмент, який служить деяким захистом тканини, відсутній.
Крім того, що коні світлих мастей і зі світлими мітками більше схильні до різних захворювань, ніж темні, вони ще й непрактичні, оскільки на них помітніше бруд.
Масті коней-генетика спадкування
По теорії дослідження мастей, розробленої російськими вченими Н.А.Юрасовим, В.О.Віттом, Д.А. Кисловський, всі масті коней зведені в так званий Епістатичний (супідрядний) ряд, в якому дія алельних пари генів мастей пригнічується геном неалельні їм пари. При цьому Епістатичний (пригнічує) ген не може проявитися в відсутність певного комплексу гіпостатіческіх (пригнічуваних) задатків. Епістатичний ряд починається з рудою забарвлення, як найпростішої (РР). Потім йде ворона (вона не може утворюватися без пігментів, а тому епістатічна (супідрядно) стосовно рудої масті), далі - гніда і булана ...
Позначають ворону масть літерами РРВВ, РРВв. За вороною слід гніда масть, обозначаемаяРРВВГГ, РРВвГг, РРВВГг або РРВвГГ. Велика літера позначає гомозиготність, а маленька - гетерозиготність задатків масті.
Вороная масть, закриває руду (ВВРР або ВвРР). Якщо замість ВВ буде вв (відсутність вороного пігменту), то гніда масть не виявиться, і кінь з генотипом ГГввРР або ГгввРР буде руда. Тому руді коні з генотипом ГгввРР можуть давати від вороних коней генотипу ВВРР іліВвРР приплід гнідий масті, наприклад ГгВвРР.
Булана масть, як і гніда, комплиментарна вороною масті і буде проявлятися при генотипі БГ.Прі генотипі БГ фенотип буде або вороною БбггВв, або рудий БбггввРР.
Коні, гетерозиготні за задаткам всіх мастей (РрВвГг), здатні давати лошат буланій, вороною, Соловйов або рудої масті.
Сіра забарвлення домінантна над буланій, як і над всякою кольоровий. Вона має характер гальмування. Іноді майбутні сірі коні народжуються вугільно-чорними, рудими і т. д., але з віком набувають сіре забарвлення. Чала, ряба, Чубаря, Саврасов і мишаста масті є поряд з сіркою домінантними по відношенню до будь-якої масті зазначеного Епістатичний ряду.
Є й інша теорія наслідування масті, згідно з якою за масть коней відповідальні 5 генів:
С - домінантний, що визначає здатність пігментація, в домінанті контролює синтез в шкірі та волоссі чорно-коричневого і червоно-жовтого пігменту; рецесивний ген (сс) у гомозигот обумовлює альбінізм.
В - обумовлює утворення чорного пігменту; в рецесивним стані (ст) - коричневий пігмент.
А - розподіляє чорний пігмент, обмежує утворення чорного пігменту на окремих ділянках і по довжині волоса.
Аллели: - А + - масть коня Пржевальського.
• а + - караковая масть.
• А - гніда масть.
• аа - ворона масть.
Е - управляє поширенням чорного або коричневого пігментів;
Д - впливає на інтенсивність забарвлення;
R - чалость;
P - пегость;
W - біла;
G - сіра.
Отже, при схрещуванні рудих коней з рудими народжується тільки руде потомство; спарювання рудих з білою гривою і хвостом коней дає таке ж потомство (порода гафлінгерская, або хафлінгер); гніді, вороні, булані, руді та Чубаря партнери можуть придушити вихідну руду або ігреневий масть . А от якщо схрещувати сірих коней з вороними або рудим, все потомство буде мати сіру масть. Це означає, що ген сірої масті є домінантним по відношенню до генів, що обумовлює іншу масть. Однак якщо потомство від сірих і вороних коней схрещувати між собою, то вони будуть давати лошат з сіркою, вороною і рудої забарвленням у співвідношенні 12:3:1.
При поєднанні вороних пар їх діти можуть бути як вороними, так і рудими, гніді батьки відтворять гнідого, вороного, або рудого лошати, від буланій пари можливий приплід як буланій, так і рудої, вороною, гнідий або Соловій масті.
В даний час в схему спадкування внесені доповнення і уточнення.
Чорно-коричневий пігмент обумовлюється В, в.
Червоно-жовтий пігмент - Y, y.
Аллель З а призводить до утворення зональних мастей (мишаста, гнідо-Саврасов і рудо-Саврасов).
Аллель С д - усуває зональність, сприяє освітленню і супроводжує появу попелясто-вороною, буланій і Соловей масті.
Аллель С - в гомозиготному рецесивним стані (сс) не знижує інтенсивність синтезу пігменту вороною, гнідий і рудої масті.
Російські народні назви мастей
 • Барсова  - Чубаров.
 • Білій  називали арабських коней світло-сірої масті.
 • У маслі  - вовна з жирним блиском.
 • Блакитна  - ворона з синюватим відливом, сіра з синюватим відливом, мишаста.
 • Ігрень  - народна назва ігреневий масті.
 • Ізабеловой  в давнину називали світло-буланих коней. Згідно Словника В. І. Даля, цією назвою позначалася булана масть з червонуватим відтінком.
 • Калтарая  - сіб. гніда з білою гривою, можливо, сріблясто-гніда.
 • Калюная  - вост.-сіб. булана з красніна або булав-Саврасов.
 • Каряя  - чорна з темно-бурим відливом, тобто ворона в засмагу або попелясто-ворона.
 • Крилата  - кінь Саврасов, мишаста або буланої масті з темним оплечьем.
 • Лапти - білі плями біля рябого коня.
 • Статево-сіра  - сіра на основі рудої або гнідий масті, виглядає як сіра з домішкою жовтуватою вовни, хвіст і грива іноді темно-сірі, сивиною взяті.
 • Рожева  - червоно-сіра, сіра масть на основі гнідий.
 • Ряба  - кінь з білими цятками на голові, можливо, відмітини Birdcatcher'а.
 • Сіра в гірчиці  - сіра в дрібну гречку.
 • Сіра в мушках  - сіра в темну велику гречку.
 • Сіро-або сиво-чала  - сіра з вираженим червонуватим відтінком або сіра з темним хвостом і гривою.
 • Сіро-Железової, або сталева  - темно-сіра.
 • Сива  - ворона з сивиною (можливо, слабо виражене Сабіно або темно-сіра).
 • Сиво-Железової  - сива з червонуватим відтінком.
 • Фарфорова  - сіра на основі рябого масті, сіро-ряба.
 • Халзані  - сіб. темної масті, з білою лисиною.
 • Чагравий  - темно-попеляста, можливо, мишаста.
 • Чанкірая  - сіб. ізабелловая кінь?
"All Safety Rules Are Written By Blood"
Відповісти


Перейти до форуму: