Рейтинг теми:
  • Голосів: 0 - Середня оцінка: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Непотрібний свідок
https://www.kommersant.ru/gallery/1353424#id=444836
Одкровення радянської школярки 30-х років користуються величезним успіхом на Заході, їх автора називають "російської Ганною Франк". У Росії про дівчинку, яка через свого особистого щоденника виявилася в ГУЛАГу, не знають практично нічого. І знати не хочуть

Наталія Радулова

"На російській я майже нічого не слухала, якась магічна сила тягнула мої очі до першої парти біля вікна, до світлого профілем Левки, і я, швидко перебігаючи з предмета на предмет, раптом несподівано підкидала на нього очі, зовсім не зупиняючись, і так без кінця. Він все частіше дивився у вікно, іноді на вчителя і рідко в наш бік ". Це писала в своєму щоденнику в 30-і роки школярка Ніна Луговська. Подібні банальності в усі часи пишуть - хоч в загальному зошиті в клітинку, хоч в подзамочний пості в ЖЖ - всі дівчатка, закохані в однокласників. Але не у всіх проходять будинку обшуки. Не всіх дівчаток відправляють в ГУЛАГ через їх таємних щоденників.

"Мерзотники більшовики"

Ніна вела записи з 1932 по 1937 рік. Дочка політичного засланця, вона ненавиділа тоталітарний режим. Але в 13 років, як і належить людині такого солідного віку, бралася аналізувати поспіль все, з чим стикалася: шкільні справи, арешти знайомих, власне дорослішання, фокстрот, дівочі захоплення з приводу самого симпатичного героя-Челюскінців.
Лист Ніни батькові, в якому слідчі НКВД теж знайшли крамолу.

Луговську заарештували, коли їй виповнилося 17. Інкримінували змову з метою вбивства вождя партії, звинувачення грунтувалося на рядках, написаних Ніною після того, як її батька відмовили в паспорті: "Кілька днів я годинами мріяла, лежачи в ліжку, про те, як вб'ю його . його обіцянки, його диктатуру, порочного грузина, який скалічив Росію. Як таке можливо? Велика Росія, великий народ потрапили в руки негідника ". А через кілька сторінок автор з не меншою підліткової люттю вигукувала: "Уроків, боже мій, як багато уроків. Мерзотники більшовики! Вони зовсім не думають про хлопців, не думають про те, що ми теж люди".

Побоювалася чи Ніна, що коли-небудь її записи виявлять? Судячи з усього - цілком. У будинку ворога народу час від часу проводилися обшуки. Але дівочі тривоги щодо щоденника були такі наївні: "Раптом ... його візьмуть випадково, наткнувшись на нецензурні слова про Сталіна. І він опиниться в руках шпигунів. Будуть читати його, сміятися над моїм любовним маренням". Так і вийшло. Знайшли. Першим читачем щоденника став слідчий НКВС - червоним олівцем він підкреслив крамольні, антирадянські висловлювання. Сміявся він над "любовним маренням", які не представляють інтересу для слідства? Про що думав, розбираючи дитячий почерк: "А все-таки мені Левка порядком подобається", "Ми весь урок географії перекидалися з хлопцями записками", "Левка, як звичайно, нуль уваги, фунт презирства", "Три дні тому мені здалося, що Левка бігає за Зіною "," на уроках я весь час билася з хлопцями і взагалі дуже добре себе почувала "," Вони думають, що він дивиться тільки на мене, я іноді теж так думаю, але не впевнена ". Слідчий, такий же вчорашній Левка, посміхався він, читаючи все це?

"Мене раптом залишила останню надію, що він мене любить ... Сталося це на уроці малювання, я, ймовірно, здалася смішною хлопчакам, вони заіржали, потім почали кричати" дура ", і мені навіть здалося, що Левка кричить" коса ". Я спалахнула і, продовжуючи спокійно малювати, відчула раптом, як щось руйнується в душі моїй і, змішуючись з образою, зникає надія. як неприємні такі хвилини ... Життя, якщо поглянеш з холодним увагою навколо, така порожня і дурний жарт " .
[/url]
Початок 90-х років. Останні роки життя Ніни Сергіївни
Строгий і уважний читач зазначив червоним олівцем останню фразу. Чим не сподобалася розлапковані лермонтовская цитата? Може бути, він вирішив, що піонерка Луговська заперечує проти затвердженого партією оптимізму й мови самого товариша Сталіна - "Жити стало краще, товариші. Жити стало веселіше"?

Нещадний червоний олівець помітив і невдоволення цінами: "60 копійок - кіло білого хліба! 50 копійок - літр гасу! Москва бурчить", не пропустив свідоцтва голоду: "Наполегливо і безупинно стікаються біженці в великі міста. Не раз їх гнали назад, цілими довгими складами туди, на вірну смерть ", він навіть відреагував на недостатній ентузіазм:" на демонстрацію я не ходила, напередодні пізно лягла спати, і не хотілося рано вставати ". Ну і звичайно ж не міг не наголосити пасаж: "У душі раптом піднялася вся злість і досада на того, хто смів забрати тата ... О, більшовики, більшовики! До чого ви дійшли, що ви робите?"

На допитах школярка була змушена визнати, що "різко вороже налаштована проти керівників ВКП (б), і в першу чергу проти Сталіна" - формулювання "порочне грузин" розшифрували як треба. І причину теж знайшли швидко - дочка хотіла помститися за батька. У слідчій справі збереглося наївне визнання ЛуговськоЇ, явно написане під диктовку: "Я думала тільки зустріти Сталіна біля  Кремля і вчинити замах пострілом з револьвера, попередньо дізнавшись, коли він виходить з Кремля".
Майже через 20 років, після в'язниці, таборів та заслання, Ніна Луговська буде домагатися реабілітації і в листі Хрущову пояснить, що фрази з її підліткових щоденника були пред'явлені їй в якості доказів обвинувачення, що допити були занадто жорстокі, з погрозами, аж до розстрілу. Все це довело її до стану, коли вже не мало значення, що підписуєш, аби скоріше все скінчилося".
Третя спроба
Навряд чи Ніна могла припустити, що в архівах збереглися документальні свідчення у її справі. Три учнівські зошити виявлять через роки після її смерті, на початку 2000-х. І ці зошити зроблять її знаменитою. "Радянська Анна Франк" - так будуть називати її у всьому світі. Щоденник буде переведений на 20 мов, зазнає безліч перевидань, буде рекомендований для читання в школах, діти інших країн братимуть участі в національних конкурсах творів на тему "Nina Lugovskaya". І тільки в Росії про долю школярки-політв'язнем знатимуть лише деякі фахівці.

Ніна і її сестра Олена (на фото) під час арешту. З мамою після табору, на засланні на Колимі
Лія Должанська, співробітник правозахисного товариства "Меморіал", першою виявила щоденники і листи Ніни в Державному архіві. "Кілька днів я сиділа в слабоосвещенном і холодному сховищі, читала ці зошити і не могла відірватися. Дуже хотілося, щоб і інші це прочитали".
Дівочі одкровення завжди чіпають непрошеного читача, особливо якщо він, читач, уже в курсі, чим все закінчиться. Тому так пронизливий щоденник Анни Франк: "Невже дійсно прийде довгоочікуване звільнення, якого ми так давно чекаємо? Чи стане цей 1944 рік роком перемоги?", А читач уже знає, що в 44-му Анна зробить свій останній запис. І цей вирішеним фінал робить наївні юнацькі записи надзвичайними за силою впливу.
Ось і співробітники "Меморіалу", вручну переписують сторінку за сторінкою з зошитів Ніни Луговський, не могли стримати сліз. Борошно перекидається з хлопчиками записками на уроці географії і хихикає, а безжальна система вже готова перемолоти її долю - батька Ніни розстріляють, мама, як зазначено в її справі, під час власного арешту буде голосно кричати: "До побачення, прощайте дітки", "намагаючись своїм криком звернути увагу перехожих ". Мама помре в Магадані, сестри теж пройдуть через табори. Але поки, поки: "Черемуха ... Вона стоїть у мене на столику. Чудовий пишний букет білих пластівців ... Я щаслива. Вчора ... у мене все настільки було переповнене щасливою радістю життя і весни, так все співало, ніжно, трошки сумно і прекрасно ... "
Ці учнівські зошити, покреслені в НКВД, - важливе свідчення епохи. "Чому зберігся щоденник - для мене загадка, - дивується доктор історичних наук Ярослав Леонтьєв, який став першим експертом по документам Ніни Луговской.- Подібні речові докази зазвичай знищувалися. Але, може, у слідчого рука здригнулася. А може, це промисел Божий".
Всі, хто стикався з записами Ніни, говорили одне й те саме: "Люди повинні це знати". Чомусь здавалося, що росіяни, ознайомившись з божевільним процесом "Держава проти дитини", зрозуміють щось нове про свою історію. Спочатку щоденники вийшли в 2001 році в "Меморіалі" крихітним тиражем 500 примірників і швидко розійшлися серед своїх. Потім, в 2003 році видавець Наталя Перова на власні гроші підготувала друге видання - "Хочу жити! Щоденник радянської школярки", 1000 примірників: "Я не могла не видати це. Для мене це була місія. Я думала про наше спільне борг, який треба віддати жертвам сталінізму ".
Але співвітчизників книга не зацікавила. На прес-релізи, що розсилаються видавництвом, журналісти не реагували, рецензій практично ніхто не писав, в магазинах покупці активності теж не виявляли - тисячу примірників не могли продати протягом 3 років, в результаті більшу частину тиражу знову роздарували. Зате коли ті ж прес-релізи послали в іноземні ЗМІ та видавництва, реакція була миттєвою. Про книгу тут же почали писати в західній пресі, стали переводити її. Всі ці роки "Хочу жити!" користується величезною популярністю в Англії, Італії, Німеччини, Японії, багатьох інших країнах.
На такий успіх дивлячись, в цьому році в Росії була зроблена ще одна спроба публікації "Щоденників", на цей раз видавництвом "РИПОЛ класик". Однак, через кілька місяців після виходу книги в друк, доводиться визнати, що масовому російському читачеві твори такого роду нецікаві.

Ніна і її сестра Олена (на фото) під час арешту. З мамою після табору, на засланні на Колимі

Наталя Перова, чиї пороги досі оббивають іноземні журналісти, лише передбачає, в чому причина: "Мені здається, що наші люди просто не готові сортувати своєму жахливе минуле. Надто вже це болісно, занадто багато було викриттів в останні роки". Соціолог Борис Дубін теж вважає, Що чергова правда про Великий терор нашим громадянам не потрібна: "Це травматична ситуація для масової свідомості, а травми сьогоднішні росіяни всіляко уникають".
Більш того, за даними опитування Левада-центру, дві третини респондентів готові навіть уявити сталінську епоху як щось позитивне. "Влада і ЗМІ всіляко сприяють цьому - зусилля пропаганди також спрямовані на те, щоб не ворушити історію, не визнавати відповідальності за історію. Не випадково так прояснилася останнім часом фігура Сталіна".

Ніна (на фото) і її сестра Олена під час арешту. З мамою після табору, на засланні на Колимі
[url=https://www.kommersant.ru/gallery/pic/444836]
Щоденники Ніни Луговської, на думку Бориса Дубіна, невідомі в Росії ще й тому, що в нашому суспільстві немає інтересу до особистості: "У нас прийнято використовувати панорамно-героїчну картину - велике минуле великої країни. Особисті записки маленької людини, школярки, звичайно, програють за масштабом ". "Так що вона могла розуміти, - махне рукою потенційний читач, - що вона могла там бачити?"
Однак до цього потенційному читачеві зверталася Людмила Улицька, яка написала передмову до щоденника: "На фотографіях у Ніни дитяче розгублене обличчя. Мільйони таких фотографій зберігаються в архівах. Але все вже померли: хто від кулі, хто в таборі, хто на засланні. Ніні Луговський пощастило. вона вийшла з ГУЛАГу. Мрія її дитинства здійснилася - вона стала художником, дожила до старості, і мало хто з її оточення знав про її минуле. Напевно, вона і сама не пам'ятала про тих вилучених під час обшуку щоденниках. Але вони збереглися. вони тут. вони для нас ".
Для нас?
"All Safety Rules Are Written By Blood"
Відповісти

Перейти до форуму: