Рейтинг теми:
  • Голосів: 0 - Середня оцінка: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Російське слово "станица" - який український еквівалент?
Я зараз перекладаю статтю одного мого друга, написану англійською мовою, про винищення українців Кубані у 1930-і роки. Автор використовує слово "stanitsa," але мова йде про кубанські козачі поселення, де мова тоді ще була українська. Я переклав це слово як "станиця" (наприклад, "станиця Полтавська"), але мені це не дуже подобається. Прошу, хто знає, допоможіть.
Відповісти
Чорноморські козаки селились на Кубані куренями, з 1809 року курені почали офіційно звати «куренными селениями», а з 1848 року «станицями».
 Так що доведеться залишити «станиці».
Бо «станичник», «станище», «становисько», … будуть звучати дуже незвично.
А «слобода» на Кубані - дуже екзотично, хоча може я помиляюсь, перекладаємо ж ми їх «города» своїми «містами».
Відповісти
Thumbs Up 
(12-04-2017, 08:29 )Волод писав(ла): Чорноморські козаки селились на Кубані куренями, з 1809 року курені почали офіційно звати «куренными селениями», а з 1848 року «станицями».
 Так що доведеться залишити «станиці».
Бо «станичник», «станище», «становисько», … будуть звучати дуже незвично.
А «слобода» на Кубані - дуже екзотично, хоча може я помиляюсь, перекладаємо ж ми їх «города» своїми «містами».
Відповісти
Словник української мови
Академічний тлумачний словник (1970—1980)
СТАН 2, у, чол.
1. Місце тимчасового розташування; стоянка, табір. Із шумом підходить до пальм караван, Веселий в їх тіні розкинувся стан (Михайло Лермонтов, Вибр., перекл. за ред. Рильського, 1951, 76); В ярку огні.., а круг огнів бандитів стан. Сидить, задумався глибоко їх чорновусий отаман (Володимир Сосюра, I, 1957, 416);
// Тимчасова стоянка військ; військовий табір. На щит Палланта положили,.. Із бою потаскали в стан (Іван Котляревський, I, 1952, 259); До самого смерку бились козаки та пани на герцях. І тільки чорна ніч розвела ворогів на обидва боки.. Козаки вернулись до свого стану (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 242); — На другий день.. до стану нашого партизанського приходе [приходить] кума моя (Яків Баш, На землі.., 1957, 65);
// Місце тимчасового розташування польових, мисливських і т. ін. бригад у період сезонної роботи, промислу тощо. На обрії з'явилися перші вершники. Хто учвал, а хто клусом поспішали.. з кіньми до табунного стану (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 352); Щовечора, як смеркає, до дівчат приходять трактористи з сусіднього стану. Читають, сперечаються, жартують (Микола Олійник, Чуєш.., 1959, 46).
Польовий стан — спеціально обладнаний житлово-виробничий центр на земельних масивах колгоспів, який є місцем проживання і відпочинку бригад у період польових робіт, місцем збереження машин, пального і т. ін. Польовий стан кожної тракторної бригади — це зелене містечко, забезпечене протягом цілої доби електричною енергією, водою (Хлібороб України, 8, 1965, 23); У польовому стані.. Зійшлися на вечерю Засмаглі косарі (Микола Нагнибіда, Вибр., 1950, 198); Ставати (стати) станом — розташовуватися табором. Вже переможці стали станом В долині красній та розкішній (Леся Українка, I, 1951, 337); Остряниця рушив далі й став станом за Лубнами над Сулою (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 25).
--------------
СТАНИЦЯ
У дореволюційній Росії і на Східній Україні — адміністративно-територіальна одиниця, до складу якої входило одне чи кілька козацьких поселень. Приходить з Дону бумага: чи є, мов, у вас такий і такий козак Остап Хрущ? і де він у вас узявся? .. запитувала якась Донська станиця у Піщанської волості... (Панас Мирний, I, 1949, 134); Шевченко мало не скрикнув від радісного здивування: в улоговині розкинулася велика станиця, потопаючи в густій зелені садів і левад (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 88); Пам'ятаю 1907 рік і перший рік моїх кубанських заробітків.. Вісім років я поневірявся, куштуючи заробітчанської долі в кубанських станицях (Іван Ле, В снопі.., 1960, 311).
В СРСР — населений пункт сільського типу на Дону, Кубані та в інших колишніх козацьких областях. Органами державної влади в краях, областях, автономних областях, округах, районах, містах, селах (станицях.., хуторах, кишлаках, аулах) є Ради депутатів трудящих (Конституція СРСР, 1977, 23); Йдуть танки... Палають козачі станиці (Іван Нехода, Хто сіє вітер, 1959, 65)."
Відповісти
Thumbs Up 
(14-04-2017, 12:12 )Odes писав(ла): Словник української мови
Академічний тлумачний словник (1970—1980)
СТАН 2, у, чол.
1. Місце тимчасового розташування; стоянка, табір. Із шумом підходить до пальм караван, Веселий в їх тіні розкинувся стан (Михайло Лермонтов, Вибр., перекл. за ред. Рильського, 1951, 76); В ярку огні.., а круг огнів бандитів стан. Сидить, задумався глибоко їх чорновусий отаман (Володимир Сосюра, I, 1957, 416);
//  Тимчасова стоянка військ; військовий табір. На щит Палланта положили,.. Із бою потаскали в стан (Іван Котляревський, I, 1952, 259); До самого смерку бились козаки та пани на герцях. І тільки чорна ніч розвела ворогів на обидва боки.. Козаки вернулись до свого стану (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 242); — На другий день.. до стану нашого партизанського приходе [приходить] кума моя (Яків Баш, На землі.., 1957, 65);
//  Місце тимчасового розташування польових, мисливських і т. ін. бригад у період сезонної роботи, промислу тощо. На обрії з'явилися перші вершники. Хто учвал, а хто клусом поспішали.. з кіньми до табунного стану (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 352); Щовечора, як смеркає, до дівчат приходять трактористи з сусіднього стану. Читають, сперечаються, жартують (Микола Олійник, Чуєш.., 1959, 46).
Польовий стан — спеціально обладнаний житлово-виробничий центр на земельних масивах колгоспів, який є місцем проживання і відпочинку бригад у період польових робіт, місцем збереження машин, пального і т. ін. Польовий стан кожної тракторної бригади — це зелене містечко, забезпечене протягом цілої доби електричною енергією, водою (Хлібороб України, 8, 1965, 23); У польовому стані.. Зійшлися на вечерю Засмаглі косарі (Микола Нагнибіда, Вибр., 1950, 198); Ставати (стати) станом — розташовуватися табором. Вже переможці стали станом В долині красній та розкішній (Леся Українка, I, 1951, 337); Остряниця рушив далі й став станом за Лубнами над Сулою (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 25).
--------------
СТАНИЦЯ
У дореволюційній Росії і на Східній Україні — адміністративно-територіальна одиниця, до складу якої входило одне чи кілька козацьких поселень. Приходить з Дону бумага: чи є, мов, у вас такий і такий козак Остап Хрущ? і де він у вас узявся? .. запитувала якась Донська станиця у Піщанської волості... (Панас Мирний, I, 1949, 134); Шевченко мало не скрикнув від радісного здивування: в улоговині розкинулася велика станиця, потопаючи в густій зелені садів і левад (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 88); Пам'ятаю 1907 рік і перший рік моїх кубанських заробітків.. Вісім років я поневірявся, куштуючи заробітчанської долі в кубанських станицях (Іван Ле, В снопі.., 1960, 311).
В СРСР — населений пункт сільського типу на Дону, Кубані та в інших колишніх козацьких областях. Органами державної влади в краях, областях, автономних областях, округах, районах, містах, селах (станицях.., хуторах, кишлаках, аулах) є Ради депутатів трудящих (Конституція СРСР, 1977, 23); Йдуть танки... Палають козачі станиці (Іван Нехода, Хто сіє вітер, 1959, 65)."
Відповісти

Схожі теми
Тема: Автор Відповідей Переглядів: Ост. повідомлення
  слово тест чомусь має кілька значінь ... hrushka 1 295 14-04-2017, 16:06
Ост. повідомлення: Odes
  Мово рідна, слово рідне, хто вас занихає ... hrushka 0 335 02-01-2017, 18:31
Ост. повідомлення: hrushka
  "Понти" наче казанське слово ... hrushka 2 606 13-06-2016, 13:10
Ост. повідомлення: Danila.Kostyk

Перейти до форуму: