Рейтинг теми:
  • Голосів: 1 - Середня оцінка: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Руйнівники (різуни) і будівничі (польські посіпаки)
#1
Згідно з пропозицією пана Max'а, хочу продовжити тут дискусію про діячів нашої української історії - дискусії, яка чомусь була опльована деякими форумними босами (Бог їм суддя) як "безумні флейми."

Якої історії ми (українці "на материку" і в діаспорі) навчаємо наших дітей і онуків?

На мою думку - страшенно однобічної (тобто, за визначенням, брехливої). Історії, де героїзуються ті діячі, які розбурхували так звані "народні маси" на бунт, різанину, криваву вакханалію і/або цькували тих, хто їм не подобався через "європейськість" (одвічно, іманентно їм чужу). І водночас історії, де колоритні, вагомі, солідні фігури іґноруються або оббріхуються як "польські посіпаки" або "експлуататори народних мас." Перші скопом видаються за борців за Україну (вони мабуть не зрозуміли б це, якби їм хтось так сказав), а другі - за ворогів України, колонізаторів, прислужників ворожих Україні чужих режимів.

Думаю, один класичний приклад "перших" і "других" - це Семерій Наливайко (безумовно "перший," "різун") і князь Констянтин-Василь Острозький ("другий," "будівничий").

Чому Наливайко, який не був навіть ніколи козаком, який тупо зрадив свого сюзерена і залив Україну кров"ю, при тому рівно нічого не досягнувши, є наш "герой," тоді як "некоронований король русів," володар 80 міст і 2760 сіл, отримувач 10 мільйонів золотих щорічно, прямий нащадок визволителя Русі від монголів князя Гедиміна, меценат, який заснував академію і видав перші в Україні-Русі книжки, є "польський посіпака?"

Чому ніяк не стає об"єктом принаймні елементарної поваги фігура українського боярина, київського воєводи Адама Киселя-Браєвича? Цей православний русин (українець) був призначений сеймом Республіки бути "комісаром у козацьких справах." На протязі 17 років на цій посаді, пан Адам невтомно вів перемовини з "різунами" Павлюком, Томиленком, Хмельницьким. Він був об"єктом зневаги і ненависті з боку різунського козацтва (ну як же, пан, воєвода, польський посіпака) і водночас з боку "яструбів" Республіки, таких, як князь Ярема Вишневецький (що говорити, православний, схизмат, таємний шпигун козаків-лайдаків). Але подумати на хвилинку: які наміри мав пан Адам, і скільки він зробив, щоби вони втілилися? Так, не втілилися; але чи це означає, що ми маємо право його забути?

Іван Виговський і Юрій Немирич ("другі," будівничі) і їх антагоністи Сірко і компанія ("перші," різуни). Чого ті славетні герої, сивовусі рубаки-різуни досягли своєю перемогою над геніями Гадяцької Унії?

Можна прослідкувати цю дихотомію "різуни - будівничі" і далі. Прошу панство приєднуватися.
Відповісти


Повідомлення в цій темі
Руйнівники (різуни) і будівничі (польські посіпаки) - Автор gvp - 09-12-2015, 05:26
Добре, ось Вам про феодалів - Автор gvp - 09-12-2015, 15:46

Перейти до форуму: