Рейтинг теми:
  • Голосів: 0 - Середня оцінка: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Хмарочо́с Гі́нзбурга. Київ, 1912. 12 поверхів.
[Зображення: Ginzburg2_sm.jpg]

Хмарочо́с Гі́нзбурга або Дім Гі́нзбурга — 12-поверховий, 67,5-метровий, зруйнований «хмарочос» [5][6] ХХ століття в Києві. Увійшов в історію як «перший хмарочос України» [7][8][9]. Будувався у 1910—1912 роках, був підірваний 24 вересня 1941 року і повністю знищений на початку 1950-х років, коли проводилося остаточне розбирання фундаменту будинку. В рік побудови був найвищим хмарочосом Російської імперії.[10]

Проект розробили одеськие архитектори — А. Б. Мінкус и Ф. А. Троупянський.
Было использовано 12 млн кирпичей.
Сооружение обошлось в 1 500 000 рублей[8].

Разрушение

За несколько дней до оккупации Киева немецкими войсками инженерные части 37-й советской армии совместно с подразделениями НКВД начали широкомасштабное минирование города. За короткое время были заминированы электростанции, водопровод, железнодорожные пути, мосты через Днепр, административные здания и некоторые большие дома. Операцию проводили в режиме секретности. Так, в подвалы дома Гинзбурга взрывчатку в деревянных ящиках сотрудники НКВД заносили под прикрытием перемещения архивов. Для подрыва использовались новейшие радиоуправляемые фугасы и дистанционные взрывные устройства «Беми» (такую взрывчатку впервые применили на практике красноармейцы)[15].

Координировали сапёрные работы представитель Генштаба капитан Хилякин и начальник инженерного управления 37-й армии полковник Александр Голдович (белор.)русск., а непосредственным исполнителем взрывных работ в самом городе был командир 11-го взвода спецназначения лейтенант Михаил Татарский[16]. 24 сентября 1941 года, на пятый день оккупации Киева, около 23:00 дом Гинзбурга и ещё несколько зданий на Крещатике были взорваны. От гигантского здания остался лишь остов.

Всего во взрывах 24-27 сентября было уничтожено 16 зданий Крещатика (включая дом Гинзбурга). Взрыв не полностью уничтожил небоскрёб — окончательно его снесли в 1950-х годах во время «расчистки» Киева. Интересно, что фундамент небоскрёба начали разбирать лишь в начале подготовки к строительству гостиницы «Москва».

24 сентября 1945 года жители Крещатика обошли эти здания и поставили свечи в память жертв подрыва.[источник не указан 262 дня]
===
Мій знайомий одесит Микола в 1969р. розповідав:
- В 1941р. я служив в НКВД в Києві на курсах підвищення кваліфікації(сержант-курсант).
Німці почали займати Київ. Всім курсантам видали запечатані конверти - хто що має підірвати під-час відходу з Києва. Мені попала міська радіостанція. Мої НКВД-шні командири сіли на літак і "чухнули" до Москви.
Я нажав на кнопки - вибуху нема, я включив запасний варіант підриву - результату знову нема. Очевидно німецькі диверсанти добре попрацювали.
Сів я на "полуторку", доїхав до середини моста через Дніпро в Дарницю - машина заглохла, циліндри заклинили.
Знову - диверсія. А на мосту вже появилися мотоцикли з німцями.
Я був добре фізично підготовлений. З моста спустився в Дніпро.
І короткими нічними перебіжками за пару днів був в Одесі дома.
Мешкали ми тоді на "Сахалінчику", рядом з конфетною фабрикою.
16-го ня 1941р. в Одесу прийшли румуни...
Жінка заколола свиню, зробила добру самогонку і я поселився в підвал.
Румуни НЕ раз приходили в гості - вони знали що тут у підпіллі живе "партизан". Але були НЕ жорстокі
- поїдять, поп"ють, інколи їм ще дадуть подарунок. І вони "відчалюють".
...
10 квітня 1944р. Микола зустрів Совєцьку Армію, його без нашивок(без погон) послали "іскупіть віну перед Родіной". В першому ж бою він дістає легке поранення, йому присвоюють звання ст.лейтенанта і війну Микола закінчує в Польщі.
Скоро його демобілізують і в Одесі викликають в райком.
- Будеш дальше служити в НКВД.
- Не буду.Я був свідком як наші полковники і генерали втікали з Києва, а нас лишили ворогам...
-Ти член партії, НЕ маєш права відказуватися.
- Ось вам парт-квиток, я уже з 1941р. де-факто НЕ член Вашої Партії.
І пішов працювати на завод. Мав кваліфікацію КІПовця і слюсаря ремонтника 7 розряду.
"All Safety Rules Are Written By Blood"
Відповісти

Схожі теми
Тема: Автор Відповідей Переглядів: Ост. повідомлення
  Київ 1950-х років у розсекречених документах ЦРУ /л/ nykyta 0 687 24-01-2017, 22:53
Ост. повідомлення: nykyta

Перейти до форуму: