Рейтинг теми:
  • Голосів: 0 - Середня оцінка: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Юрій-Франц Кульчицький навчив віденців пити каву
#1
Юрій-Франц Кульчицький
Georg Franz Kolschitzky.JPG
Народився 1640
Кульчиці, Річ Посполита
Помер 20 лютого 1694
Відень, Австрія
Національність українець
Діяльність козак, шляхтич
Конфесія православ'я

Ю́рій-Франц Кульчи́цький (нім. Georg Franz Kolschitzky, пол. Jerzy Franciszek Kulczycki, * 1640, Кульчиці, Самбірський район - † 20 лютого 1694, Відень) — український купець, солдат, товмач, який своїм героїчним вчинком посприяв зняттю облоги Відня османськими військами («Віденська відсіч» 1683 року), за що отримав титул «Цісарський товмач» (нім. Kaiserlicher Dolmetscher), постійну платню та помешкання.

Походив із української шляхетної родини Кульчицьких-Шелестовичів зі Самбірщини, односільчанин гетьмана Сагайдачного.

12 вересня 1883 р., на день річниці Віденської відсічі, у Відні на розі вулиці Фаворітен та провулку Кольшіцкі відкрито пам'ятник Кульчицькому. Памятник зображає Кульчицького, який тримає тацю та кавник, завдяки популярній легенді він вважається охоронцем віденських кав'ярень.

Існує легенда, що йому як учаснику битви надали привілей відкрити кав'ярню у Відні і подарували великі запаси трофейної кави та будинок в місті, де він і відкрив першу віденську кав'ярню.


Народився в селі Кульчиці-Шляхотські біля Самбора. Замолоду пішов на Січ, під час одного з походів потрапив у турецький полон, де досконало вивчив турецьку мову й звичаї (зокрема, звичай пити каву).

Зрештою почав працювати як перекладач для Акерманського відділення Віденської Східної Торгівельної Компанії (Orientalische Handelskompagnie). На цій посаді зібрав достатньо багатства, щоб відкрити власну торгову компанію у Відні й перебратися туди.

Під час Віденської відсічі 1683 зголосився вийти з обложеного і голодного міста, щоб зв'язатися з герцогогом Лотаринзьким Карлом V. Разом з надійним слугою-сербом Юрієм Михайловичем (Đorđe Michajlović) покинув місто в турецькому вбранні й перетнув ворожі лінії, співаючи османських пісень. Зв'язавшись з герцогом, пара зуміла повернутися до міста з обіцянкою швидкої військової допомоги. Завдяки цим відомостям міська рада вирішила не здаватися турецькій армії паші Кара Мустафи, а продовжувати боротьбу.
Кав'ярня Юрія Кульчитського «Під синьою пляшкою»

12 вересня облога була знята військом європейських союзників на чолі з польським королем Яном III Собеським. Вдячні городяни Відня визнали Кульчицького героєм. Міська рада нагородила його чималою сумою грошей, а бюргери надали будинок у міському районі Леопольдштадт (Leopoldstadt). Король Ян III Собеський безпосередньо надав Кульчицькому 300 мішків кави, яку знайшли в захопленому військовому таборі паші Кари Мустафи.

Кульчицький відкрив кав'ярню Hof zur Blauen Flasche ("Двір під синьою пляшкою") у Відні в кравецькому ряду біля собору. Завдяки Кульчицькому кава стала відомою в Австрії, і з часом його кав'ярня перетворилася на одне з найпопулярніших місць у місті. Кульчицький завжди обслуговував кавою в турецькому вбранні, чим додавав оригінальності місцю. Іншою його ідеєю було подавати каву з молоком та цукром, що було невідоме туркам, але сподобалося віденцям.

Відкрита 1683 року кав'ярня Кульчицького була першою у Відні і однією з перших у Європі — каву на той час ще зовсім не пили у Східній і Центральній Європі, хоч вона вже поширилась на Заході — декілька кав'ярень працювали у Парижі, Лондоні, Оксфорді та Бостоні.
------
вікіпедія
"All Safety Rules Are Written By Blood"
Відповісти


Схожі теми
Тема: Автор Відповідей Переглядів: Ост. повідомлення
  Клейноди Запорізьких козаків - мандри до Америки та дивне повернення на Кубань (чи до Гохрану у Москві?) - Юрій Міщенко Mischenko 0 3526 01-10-2012, 16:54
Ост. повідомлення: Mischenko
  Bже не зовсім українські правнуки... Роздуми на козачому цвинтарі у США - Юрій Міщенко Mischenko 0 1462 20-09-2012, 05:11
Ост. повідомлення: Mischenko

Перейти до форуму: